Szlak konny w Dolinie Baryczy

Pierwszy szlak turystyki konnej w powiecie ostrowskim, o nazwie "Szlak konny w Dolinie Baryczy" został opracowany wiosną 2006 roku, w wyniku współpracy Agroturystycznego Stowarzyszenia Ziemi Ostrowsko-Ostrzeszowskiej "W siodle" i Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim, a ustalony m. in. z Nadleśnictwem Antonin, przez którego lasy w znacznej mierze przebiega. Oficjalne otwarcie szlaku miało miejsce w formie I rajdu konnego w dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2006 roku. Przewidywane jest dla tego szlaku w terenie oznakowanie pomarańczowe, a docelowo szlak ma mieć on długość ok. 300 kilometrów, czyli sięgać od źródeł aż do ujścia Baryczy.

Szlak rozpoczyna się w dwóch miejscach: w Sadowiu w gminie Ostrów Wielkopolski oraz w Strzyżewie w gminie Sieroszewice. Oba dojazdy łączą się przy Leśniczówce Klady koło Chynowej w gminie Przygodzice. Także jego koniec ma dwie, alternatywne trasy z Mojej Woli: do Możdżanowa w gminie Sośnie, lub do Poręb, leżących tuż za granicą powiatu ostrowskiego i województwa wielkopolskiego, już w powiecie milickim i województwie dolnośląskim. Szlak przebiega w powiecie ostrowskim przez ok. 100 kilometrów, kolejno przez gminy: Ostrów Wielkopolski, Sieroszewice, Przygodzice, Odolanów i Sośnie. Na odcinku tym znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych, które mogą służyć jako miejsca postoju lub noclegu na trasie.

Przebieg szlaku:

Sadowie lub Strzyżew (dwa dojazdy) - Leśniczówka Klady (Ośrodek Jeździecki "Jurand") - Dębnica - Trzcieliny - Huta - Mariak - Moja Wola - Możdżanów lub Poręby (dwa zakończenia).

Przebieg ten naniesiony jest na wydaną przez Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim w pażdzierniku 2006 r. mapę przyrodniczo-krajoznawczą "Powiat ostrowski". Mapę można nabyć w Punkcie Informacji Turystycznej Ostrowa Wielkopolskiego, ul. Starotargowa 5, 63-400 Ostrów Wielkopolski; tel. (0-62) 736-28-17, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Reprodukcji mapy na naszej stronie nie zamieszczamy z uwagi na respektowanie praw autorskich wydawnictwa.

Więcej informacji o szlaku udziela jeden z jego pomysłodawców:

Jerzy Kątny, prezes Agroturystycznego Stowarzyszenia Ziemi Ostrowsko-Ostrzeszowskiej "W siodle", Ośrodek Jeździecki "Jurand", Chynowa 218 (Leśniczówka Klady), 63-421 Przygodzice, tel. 0-62 739-82-17, http://www.wtk-jurand.prv.pl.

Ośrodki jazdy konnej w powiecie ostrowskim

Uwaga! Prosimy kluby i ośrodki, które oferują usługi w zakresie jazdy konnej, o podawanie uzupełnień i zmian poniższych danych oraz zgłaszanie powstania nowych miejsc takie usługi świadczących na adres:

Punkt Informacji Turystycznej Ostrowa Wielkopolskiego, ul. Starotargowa 5, 63-400 Ostrów Wielkopolski; tel. (0-62) 736-28-17, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikacja niniejszych danych jest bezpłatna, w sprawie reklam firm komercyjnych prosimy o kontakt jak wyżej.

Ludowy Klub Jeździecki "Rumak"
ul. Ostrowska 11, Karski, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 736-12-30

Ośrodek "Borowianka"
ul. Limanowskiego 134, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 735-36-55, fax 736-50-96