Powiat ostrowski, położony głównie w typowo nizinnym krajobrazie i poza głównymi rzekami, nie jest zbyt znany jako miejsce turystyki kajakowej, ale i tu można znaleźć ciekawe odcinki rzek do spływu kajakiem. Poniżej zamieszczono ich krótki opis i wykaz miejscowości, przez które przebiegają. Kursywą zaznaczone miejscowości leżące poza powiatem ostrowskim.

Szlak kajakowy Prosny: Grabów n. Prosną - Ołobok - Kalisz (42 km). Brak zagospodarowania kajakarskiego. Odcinek z licznymi płyciznami i jazami. Jest jednak bardzo malowniczy, dzięki meandrującemu biegowi rzeki, ze starorzeczami i dochodzącymi do koryta rzeki resztkami lasów łęgowych. Stąd jest bardzo interesujący, tak pod względem krajobrazowym, jak i przyrodniczym.

Szlak kajakowy Baryczy: Przygodzice - Odolanów - Milicz. Dostępny tylko przy wyższych stanach wody. Rzeka, szczególnie w swym początkowym odcinku (źródła znajdują się kilka kilometrów na południowy-wschód od Przygodzic) jest wąska, cała płynie powoli i prostym, uregulowanym korytem.

Zaznaczane na niektórych mapach szlaki w południowo-zachodniej części powiatu (tereny gminy Sośnie), czyli szlak Polskiej Wody (Granowiec - Młynik - Bogdaj - Potasznia), a zwłaszcza szlak Młyńskiej Wody (Sośnie - Moja Wola - Janisławice), oba kończące się jazem Bolko w ujściu do Baryczy k. Nowego Zamku, są bardzo uciążliwe, z uwagi na wąskie koryta, niskie stany wody, liczne jazy oraz rosnące na brzegach i zwalone w nurt drzewa.

Turystyką kajakową, zarówno wyjazdową, jak i w regionie ostrowskim, zajmuje się Klub Kajakowy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Pelikany" w Ostrowie Wielkopolskim, którego stronę internetową polecamy miłośnikom tej dziedziny turystyki: http://www.pelikany.org.
Kontakt z Klubem: siedziba Oddziału PTTK i Punkt Informacji Turystycznej Ostrowa Wielkopolskiego, ul. Starotargowa 5, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel./fax 0-62 736-28-17; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..