Blue Flower

Gra terenowa pod nazwą Śladami Republiki Ostrowskiej, Powstania Wielkopolskiego i innych tablic pamięci w Ostrowie Wielkopolskim to propozycja ostrowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego na patriotyczny spacer po Ostrowie.

Na mapie Ostrowa Wielkopolskiego zaznaczono różne miejsca i obiekty będące punktami kontrolnymi (PK), których jest 30. Aby dotrzeć do wszystkich PK należy przebyć trasę o długości około 14,5 km. Oczywiście można to zrobić pieszo lub rowerem. Rozbić spacer na dwa dni. Ważne, aby odwiedzić wszystkie 30 miejsc i odpowiedzieć na pytania zadane przez organizatora. Dla miłośników nowych technologii orientacji w terenie, na mapce podano ślady GPS, w których znajdują się tablice lub pomniki, na których znajdziemy odpowiedzi do naszej gry.

Wszystko po to aby ciekawie spędzić wolny czas, ale jednocześnie odbyć lekcję historii o naszym mieście. Głównym tematem gry jest oczywiście 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, wydarzeń zrywu Ostrowian pod nazwą „Republiki Ostrowskiej”, powstania wielkopolskiego ale i historii bliższej jak np. II Wojny Światowej czy sławnych mieszkańców naszego miasta.

           Dla przypomnienia (Źródło: d-w.pl, Wikipedia) 17 dni Rzeczpospolitej Ostrowskiej bardziej znanej jako Republika Ostrowska, to czas w którym powołano Radę Ludową pełniącą rolę dzisiejszej Rady Powiatu oraz Towarzystwo Młodzieży „Pogotowie Służby i Łączności” złożone w dużej części z harcerzy. To również powołanie 1. pułku piechoty polskiej oraz polsko-niemieckiej Komendy Placu pełniącą rolę policji i polsko-niemieckiej Rady Żołnierskiej. Na terenie powiatów ostrowskiego, odolanowskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego powołano Straż Obywatelską mającą czuwać nad porządkiem publicznym.

Działania na terenie Południowej Wielkopolski wzbudziły zaniepokojenie przygotowującej Powstanie Wielkopolskie Naczelnej Rady Ludowej, uznanej jako działanie przedwczesne, mogące wywołać mobilizację niemieckiego wojska. W związku z tym 26 listopada zapadła decyzja o rozwiązaniu 1 pułku piechoty polskiej, którego większość żołnierzy przedarła się do Szczypiorna, ostrowianie musieli zaś na niepodległość zaczekać 36 dni do pamiętnej „Nocy Sylwestrowej”.

Współczesne echa Republiki Ostrowskiej, to przede wszystkim Święto Miasta organizowane 10 listopada, w rocznice jej proklamowania. To również serial telewizyjny „Republika Ostrowska” i film pełnometrażowy „Republika Nadziei” oraz książka „Noc sylwestrowa” Kazimierza Radowicza”. Mamy w Ostrowie Rondo Republiki Ostrowskiej, wydawnictwo „Republika Ostrowska” oraz cykliczne imprezy: Rajd Samochodowy „Śladami Republiki Ostrowskiej”, harcerski Rajd Republiki Ostrowskiej oraz Bieg Republiki Ostrowskiej.

           Pokonując trasę można dodatkowo zdobyć odznaki PTTK "100-Rocznicy  Wybuchu Powstania Wielkopolskiego", Odznakę Turystyczno-Krajoznawczą „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” , „100 Rocznica Niepodległości” pod warunkiem zaliczenia dodatkowych obiektów w innych miejscowościach. Regulamin odznaki do pobrania ze strony zg.pttk.pl, można również korzystać z aplikacji mobilnej "27 Grudnia”. Z naszą trasą można również zdobywać odznakę TRInO. Regulamin na stronie http://trino.pttk.pl/82-regulaminy/248-regulamin-odznaki-trino

Grę Wydano ze środków Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski i Punktu Informacji Turystycznej przy ostrowskim PTTK. Opracował ją Jarosław Maj na podstawie pomysłów i literatury: Mazowieckiej KInO PTTK, „Bedeker Ostrowski” Marka Olejniczaka, „Powiat ostrowski”  Przewodnik Marek Olejniczak, „Okolica w kieszeni praktyczny przewodnik po szlakach okolic Ostrowa Wielkopolskiego”  Dariusz Nowacki i Jarosław Maj i Przewodnika Szlakiem Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 Krystian i Jadwiga Niełacni.

    Ostrowskie PTTK zaprasza do spaceru po Ostrowie całych rodzin i do odszukania odpowiedzi np. na pytanie:  z jakiego kraju powracała Armia gen. Józefa Hallera, jak nazywał się żołnierz 60. PP, pierwsza ofiara agresji hitlerowskiej w Ostrowie w dn. 3.09.1939 r. czy w jakich miesiącach roku 1918 zebrała się Rada Ludowa?

Życzymy miłego spaceru i zapraszamy po gry, które są dostępne w ostrowskim PTTK przy ulicy Starotargowej 5. Poprawność odpowiedzi na pytania można potwierdzić zostawiając wypełnioną grę w siedzibie PTTK lub przesyłając odpowiedzi na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na druku karty startowej pobranej  ze strony http://trino.pttk.pl/tra