Bogata sieć szlaków turystycznych w naszym powiecie i w Południowej Wielkopolsce to jednocześnie ciągła ich lustracja i odnawianie w terenie. Tak też było i roku 2016. Ostrowski oddział PTTK i działający w nim znakarze szlaków turystycznych lustrowali i odnawiali szlaki na terenie powiatu ostrowskiego - gmin Odolanów, Ostrów Wielkopolski oraz na terenie Gminy Kobyla Góra, Bralin i Kępno.

 

Prace mogły odbyć się dzięki pomocy finansowej w/w samorządów. Ostrowski Oddział PTTK jako wkład wzniósł lustracje szlaków i wykonał prace porządkowe na szlakach.
Ze środków powiatu ostrowskiego odnowiono ponad 30 km odcinek czerwonego szlaku Dookoła powiatu ostrowskiego na odcinku Koryta leśniczówka – Borowiec – Sobótka Gutów Nowe Skalmierzyce – Śliwniki – Psary – Ołobok Wielowieś. Dla krajoznawców nie jest problemem powiedzieć, jak ciekawe zabytki znajdziemy w tych miejscowościach. Są to m.in.:
wczesnogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, prawdopodobnie
z końca XIII wieku i eklektyczny pałac z elementami neorenesansowymi, neobarokowymi
i secesyjnymi wzniesiony w latach 1898-1899 dla Aleksandra von Stieglera w Sobótce,
w Gutowie eklektyczny pałac z końca XIX w. wzniesiony przez Konstantego Zakrzewskiego herbu Wyssogota z licznymi formami neoromańskimi i neogotyckimi, pięknie odnowiony pałac ucharakteryzowany na zamek w stylu neogotyku angielskiego, wzniesiony w latach 1848-1850 przez Jana Nepomucena Niemojowskiego w Śliwnikach, w Ołoboku późnogotycki kościół pocysterski pw. Jana Ewangelisty z XV/XVI w. i cmentarny kościół drewniany pw. Jana Chrzciciela wzmiankowany w 1521r.

W gminie Ostrów Wielkopolski również odnowiono czerwony szlak rowerowy, a przede wszystkim niebieski szlak pieszy do Kwiatkowa przez Lewków, w którym podziwiać można  klasycystyczny pałac Lipskich i eklektyczny kościół z poł. XIX w. W Kwiatkowie zawieszone zostały drogowskazy kierunkowe do miejscowości na szlakach.

Największy zakres prac został wykonany w Gminie Kobyla Góra i Bralin, gdzie zostały zamontowane nowe tablice z siecią szlaków przebiegające przez teren tych gmin
i drogowskazy kierunkowe. Jedna z tablic stanęła przy pięknym drewnianym kościółku
„Na Pólku” w Bralinie z 1711 r. oraz na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski Kobylej Górze
(284 m n.p.m. ).

Jednak największe zadanie to odnowienie szlaku rowerowego im. Fryderyka Chopina. Pozyskane środki pozwoliły odnowić znaki w terenie, tabliczki R1 i R3, odświeżyć konstrukcje z tablicami z siecią szlaków, miejsce odpoczynku w Kęszycach i co najważniejsze, zamontować dwie samoobsługowe stacje napraw rowerów w Ostrowie Wielkopolskim i Antoninie. Wszystko to dzięki dotacji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Oddział PTTK w Ostrowie Wlkp. składa podziękowania za pomoc oraz za przekazane środki finansowe wszystkim samorządom, na terenie których zostały wykonane prace. Dzięki nim bogata sieć szlaków turystycznych w naszym powiecie i Południowej Wielkopolsce może być utrzymana na wysokim poziomie. Owocuje to zainteresowaniem turystyką pieszą i rowerową, jak również poznawaniem atrakcji krajoznawczych tych gmin przez turystów przybywających do tych miejsc. Szczególnie ważne jest to w przypadku Antonina i Kobylej Góry, gdzie co roku odpoczywa w okresie letnim duża rzesza urlopowiczów z Polski i zza granicy. Jeszcze raz dziękujemy za współpracę i chciałoby się powiedzieć: prosimy jeszcze, a do współpracy zapraszamy te gminy, przez które również przebiegają szlaki turystyczne, a pozostają głuche na nasze prośby o pomoc.